Проект за екстериорна и интериорна реконструкция на еднофамилна къща в Троянския Балкан
ТРЕТА ЧАСТ
В предишните публикации ви представихме първо и второ ниво от дизйнерския проект на Архитектурно бюро „Мора” за преустройство на интересна балканска къща.
Остана да разгледаме последния етаж, където са разположени две спални и баня. Тук разпределението на помещенията е запазено и е обърнато специално внимание на интериорното изграждане. Има места, където винаги се чувстваме добре, без да осъзнаваме на какво се дължи това – просто ни харесва. Истината е, че умишленото създаване на подобна среда е сложен процес, в който освен куп закономерни правила има нужда и от съзидателна тръпка. Арх. Марин Попов ще продължи да ни разкрива тайната на това изкуство.
- Уважаеми читатели, едно от желанията на инвеститора бе къщата да е разнообразна и многолика, така че при всяко посещение да предоставя ново усещане и различни преживявания. Без да достигаме крайности, решихме да потърсим това разнообразие в обзавеждането на спалните. Те са относително затворени обекти и индивидуалния подход към всяка една не би нарушил единството на цялата сграда.
Две спални разгледахме в партерния апартамент – едната, интегрирана в общото пространство на дневната, а другата е много малка, с две отделни легла. Трета спалня представихме и на втория етаж. Тя е издържана в ахроматичната гама със сребристи акценти. Другите две спални в къщата са разположени на третото ниво и сега ще открехна вратите им, за да погледнете в тях. Отворена еднораменна стълба с орехови стъпала и парапет от ковано желязо води към малката площадка на последния етаж. Интериорът на едната спалня е вдъхновен от традиционните занаяти на региона, съчетаваща духа на Троянската керамика и златните ръце на местните дърводелски майстори.
Използваните земни цветове и естествени материали създават чувство на спокойствие и близост с природата. Прекрачвайки прага, кракът ти потъва в дебел мокет. Присядаш на леглото и тутакси усещаш първичната грубост на кенарените чаршафи. Игривите шарки на керамичните грънци, надничащи от полицата и натуралните жилки от фладера на мебелите от масив нашепват текста на „Хубава си моя горо”. Златистата стена, скритото дифузно осветление и телевизорът успешно се вписват в ретро атмосферата и за добро или за зло - напомнят за времето, в което живеем.
Втората стая първоначално бе замислена като детски „фентъзи” свят, но след няколко варианта и щипка прагматизъм решихме да запазим етно-натуралистичния облик. Две от стените декорираме с атрактивен принт, а третата е заета от вграден гардероб, който обработваме в дървесен цвят. Семпла тоалетка с композиция от огледала и телевизор осмислят стената с вратата. Завесите, подбрани от полупрозрачна грубовата тъкан създават усещане за първична близост с природата. Това се подсилва и от емблематичния стол Egg (яйце), в изпълнение от обработена златиста кожа с контрастна възглавничка. Импровизираните нощни шкафчета са изработени от стари дънери, белязани от времето.
Тръгвайки обратно към отрупаната с лакомства маса в трапезарията на долния етаж, остана да погледнем и в банята. Тя е много, много малка. В изграждането й сме заложили на свежи цветове и обзавеждане с лек ретро отенък. На оранжевата стена е монтиран атрактивен дизайнерски радиатор. От ляво на мивката стои тясно и високо огледало в месингова рамка. Плочките са много нежни и са подбрани от колекцията на именит италиански производител.
С това приключва нашата разходка из вилата на гостоприемните стопани. Визуализациите, които Ви показах, са окончателните резултати, до които стигнахме, минавайки през множество варианти. Надявам се да съм привлякал Вашето внимание и да Ви е било интересно да прекарате част от времето си с нашия проект. Ще се радвам, ако поне малко съм провокирал желанието Ви да помечтаете. Това би било първата стъпка към създаването на един по-уютен дом, готов да ни предостави безбройните приятни мигова, за които всички жадуваме.
Край.